ANNA THUROW
20160923 SHARED IMAGE IMG_9848.jpg

Blog

Czarna kuchnia

Dziś pokażę Wam kilka moich realizacji w powyższym temacie i krótko opiszę czym kierowałam się przy wyborze takich rozwiązań projektowych. 

Projektując kuchnie często używam ciemnych bądź czarnych frontów kuchennych. Zazwyczaj na początku procesu projektowego moi Klienci są sceptycznie nastawieni do takich pomysłów ale efekt końcowy pozytywnie ich zaskakuje. Ponieważ, w projektowanych przez nas domach otwieramy kuchnie na salon, użycie czarnej zabudowy, pomaga mi uzyskać efekt kuchni jako „mebla”. Jeśli chodzi o względy praktyczne to utarło się przekonanie, że czarny się brudzi, że widać odciski palców ect, patrząc jednak na użytkowane przez moich Klientów czarne fronty kuchenne wcale nie brudzą się bardziej niż te w innych kolorach/wykończeniach. 

Jest kilka zasad, których trzymam się stosując czarny kolor w kuchniach:
-zazwyczaj projektuję nie całą a jedynie część zabudowy kuchennej w tym kolorze, resztę zestawiam tak, by kontrastowała z czernią, zwykle jest to biel bądź drewno;
-zwracam uwagę na rodzaj wykończenia: mat lub połysk. Jeśli jaśniejsza zabudowa jest planowana w połysku, to ciemniejszą komponuję w macie tak, żeby nie powodować odczucia sterylności (laboratoryjności);
-równie ważne jest oświetlenie: w przypadku ciemnej kuchni zarówno naturalne jak i sztuczne. Najczęściej stosuję ciemną zabudowę w bliskości dużych okien co pozwala na naturalne oświetlenie i wydobywa "pazur" z czarnej zabudowy. Zawsze używam sztucznego oświetlenia w suficie, skierowanego na ciemną zabudowę oraz ciepłego białego światła LED w niższych zabudowach np.: nad blatem lub w niszach.

Poniżej kilka przykładów moich realizacji z ciemną zabudową kuchenną w roli głównej.

Co myślicie? Jesteście na tak czy na nie?

 

Projektant: Anna Paszkowska-Thurow www.annathurow.pl

Bartłomiej Bieliński www.fotograf.poznan.pl