ANNA THUROW
20160923 SHARED IMAGE IMG_9848.jpg

Blog

Kuchnia otwarta na salon

Kuchnia otwarta na salon

Dziś prezentuję kuchnię, którą projektowałam już jakiś czas temu. Jest ona, moim zdaniem, dobrym przykładem w opisywanym przeze mnie temacie kuchni, całkowicie zintegrowanej z pokojem dziennym.

Czy otwarta kuchnia jest dla wszystkich?

Ostatnie trendy w projektowaniu i aranżacjach wnętrz pokazują, że jest to bardzo często stosowane rozwiązanie. Czy zawsze jest to rozwiązanie dla wszystkich? Jestem raczej konserwatywna w odniesieniu do tzw. trendów, dostosowuję konkretne rozwiązania do potrzeb poszczególnych Klientów. Przesłanki do otwarcia kuchni muszą być uzasadnione, a moi Klienci przekonani do takiego rozwiązania, ponieważ powrót do zamknięcia raz otwartej kuchni może okazać się niemożliwy.

Zalety i wady

Zacznę nietypowo od wad.  To co nasuwa się od razu, to zapach, wiadomo, jeśli gotujemy dużo aromatycznych potraw, smażymy itd. to pomimo zastosowania najlepszych wyciągów, zapach będzie wyczuwalny w reszcie pomieszczenia. Zakładam, że ktoś, kto decyduje się na takie rozwiązanie, kocha porządek, pominę więc kwestię utrzymywania jako takiego ładu non stop. Większy hałas może być uciążliwy dla niektórych, chyba warto jeszcze wspomnieć o tym, że jeśli ktoś korzysta z salonu jednocześnie jako sypialni, to zachęcam do głębszego zastanowienia się nad takim rozwiązaniem. Nie bez znaczenia jest kwestia użytych materiałów, sprzętów kuchennych i ich cena, tak, aby uzyskać pożądany efekt (w przypadku prezentowanej kuchni, założeniem było stworzenie kuchni przypominającej mebel). Z mojego doświadczenia powiem jeszcze, że wykończenie podłogi, w tym konkretnym przypadku, ma ogromne znaczenie i jest jakimś kompromisem. Deski przy samej kuchni czy łączenie np. drewna z kaflami, jeśli tak to w jaki sposób itd.

Zalet otwartej kuchni jest mnóstwo, w małych pomieszczeniach zyskujemy dodatkową przestrzeń, dobrze zaprojektowana kuchnia będzie też pięknym elementem aranżacji całego pokoju dziennego. Walory integracyjne, też mogą mieć znaczenie, zarówno dla domowników, jak i odwiedzających nas gości. Możemy wykonywać pracę w kuchni, będąc jednocześnie uczestnikami toczącego się życia.

Reasumując, moim zdaniem, dobrze zaprojektowana kuchnia otwarta na salon, jest fajnym rozwiązaniem, jeśli tylko weźmie się pod uwagę wszystkie za i przeciw. 

Projektant: Anna Paszkowska-Thurow www.annathurow.pl

Bartłomiej Bieliński www.fotograf.poznan.pl