ANNA THUROW
20160923 SHARED IMAGE IMG_9848.jpg

Blog

Idzie zima więc o kominkach

O kominkach mogłabym pisać pod względem technicznym, dobór tradycyjnego czy gazowego kominka, plusy i minusy, z płaszczem wodnym czy odpowiedni dobór wkładów kominkowych itd. ale ponieważ jest to strona poświęcona wnętrzom i ich aranżacji a nie projektowaniu instalacji w domach, to skupię się na estetyczno-funkcjonalnych kwestiach wykończenia kominków. 

Funkcjonalność

Tu zacznę od tego, że jeśli projektuję kominek tradycyjny i jeśli inwestorzy sobie tego życzą, to przewiduję miejsce na drewno. Wnękę na drewno zazwyczaj lokalizuje w bezpośrednim sąsiedztwie kominka żeby uzyskać łatwy dostęp, nie jest ona duża, ma spełniać jedynie funkcję pomocniczą. Niszę wykańczam blachą, kolor uzależniam od materiału wykończenia kominka, ma to swoje zalety: ściana się nie brudzi, łatwo ją utrzymać w czystości a dodatkowo jeśli aktualnie drewna nie ma to stanowi część całej aranżacji. 

Materiał 

Jeśli czytacie moje wpisy to wiecie, że uwielbiam naturalne kamienie w wykończeniu wnętrz. Wyjdzie na to, że się powtarzam, ale namawiam wszystkich moich Klientów do takich materiałów, są trwałe, nie dezaktualizują się i pięknie oddziałują we wnętrzach. Łupek w dużych formatach, trawertyn czy nawet gres o ciekawym rysunku, to dla mnie najciekawsze rozwiązanie. Żeby nie uszkodzić podłogi przed kominkiem, proponuję wywinąć fartuch materiału na podłogę, lub kominek usytuować na podeście w taki sposób aby był względem niego cofnięty.

Nic tylko rozpalić w kominku, chwycić grzańca do ręki i delektować się piękną jesienią za oknem, czego i Wam wszystkim życzę.

Projektant: Anna Paszkowska-Thurow www.annathurow.pl

Bartłomiej Bieliński www.fotograf.poznan.pl