ANNA THUROW
20160923 SHARED IMAGE IMG_9848.jpg

Blog

Zabudowa z miejscem do siedzenia w holu

Przedpokój, hall, wiatrołap to taki temat projektowy, który może stanowić nie lada wyzwanie. Często zastanawiam się, co jest ważniejsze w tym wypadku, wygląd - w sumie jest to pierwsze pomieszczenie, które może stanowić wizytówkę całego domu, mieszkania czy funkcjonalność - bo jest to najczęściej używane pomieszczenie, w którym dodatkowo trzeba pomieścić miliony butów, kurtek, parasoli i najlepiej jeszcze miejsce do siedzenia. Myślę, że przy pewnych kompromisach do pogodzenia są obie kwestie. 

Wyznaję zasadę, że im więcej uda się jednak schować w dobrze zaprojektowanych zabudowach, tym lepiej. Czasem jednak, pozostawiam część niezabudowaną, ze względu na prosty dostęp. Wiadomo staram się wtedy odpowiednio ją podświetlić, nawiązać formą wnęki do pozostałej części zabudowy tak, żeby uniknąć wrażenia przypadkowości danego rozwiązania.

Podział funkcjonalny

Z doświadczenia moich Klientów wiem, że najwięcej miejsca potrzebują Oni na buty. W związku z tym, często pod siedziskami projektuję łatwo dostępne szuflady, plus dodatkowo w zabudowach szaf przeznaczam odpowiednio dużo miejsca na nie. Wewnątrz zabudów raczej nie proponuje układu wieszaków na wprost, z możliwością wyciągania drążka (stosuje się jeśli nie ma możliwości uzyskania zabudowy odpowiednio głębokiej) ponieważ nie sprawdza się on przy częstym użytkowaniu. Fronty zazwyczaj proponuję w systemie bezuchwytowym tip-on.

Materiały

We wszystkich hallach czy przedpokojach projektuję posadzki z płytek gresowych lub kamiennych (względy praktyczne), naturalnym następstwem tego wyboru jest drewno w zabudowach. Lubię zestawiać drewno z  "zimnymi materiałami ", sprawia że pomieszczenie łagodnieje, traci sterylność i wprowadza ciepły domowy nastrój. Materiały użyte do wykończenia siedziska dobieram każdorazowo w kolorystyce pasującej do wnętrza.

Projektant: Anna Paszkowska-Thurow www.annathurow.pl

Bartłomiej Bieliński www.fotograf.poznan.pl